Już jest! Nowy raport #siężyje Otodom – wygodne zakupy

W ogólnopolskim badaniu ponad 140 tysięcy mieszkańców miast, miasteczek i wsi oceniło wygodę robienia zakupów w swojej najbliższej okolicy. Wydawać by się mogło, że najlepiej będzie w dużych ośrodkach z licznymi galeriami handlowymi. Czy na pewno? Gdzie nam #siężyje i robi zakupy najwygodniej?

 

– Możliwość wygodnego zrobienia zakupów w pobliżu miejsca zamieszkania ma ogromne znaczenie – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom, który zrealizował badanie. – Otwarty w dogodnych godzinach sklep z szeroką ofertą i przystępnymi cenami potrafi ułatwić życie oraz może być nie mniejszym atutem, niż piękny park, przychodnia czy boisko. Dlatego w badaniu #siężyje postanowiliśmy zapytać 140 tys. Polaków m.in. o to, gdzie najwygodniej robi im się zakupy – dodaje.

 

Wyniki badania podzielone zostały na kategorie, w zależności od wielkości miasta: metropolie (powyżej 300 tysięcy), duże i średnie (od 50 do 300 tysięcy), małe (poniżej 50 tysięcy) oraz wsie. Okazuje się, że jest całkiem dobrze! Nasz poziom satysfakcji z wygody zakupów średnio wynosi aż 5,36 punktów na 7 możliwych!

 

Wyraźnie widać prawidłowość, że im większa miejscowość, tym wyższa ocena, co nie stanowi dużego zaskoczenia. Jednak co ciekawe, czołówka zestawienia małych miast oraz wsi otrzymała noty lepsze nawet od największych miast. W rankingu świetnie wypadł też Śląsk – ma aż 5 przedstawicieli w pierwszej dziesiątce dużych miast, a także reprezentację w postaci zwycięzców kategorii małych miast oraz największych metropolii.

 

Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że mnogość galerii handlowych nie przekłada się na nasze zadowolenie z zakupów. Po porównaniu wyników badania #siężyje, wygodne zakupy z zestawieniem powierzchni w nowoczesnych centrach handlowych (w przeliczeniu na mieszkańca) okazuje się, że miasta o największym nasyceniu takich sklepów – m.in. Wrocław czy Łódź – zamykają stawkę zadowolenia z wygody robienia zakupów. Także Warszawę, która jest największym rynkiem handlowym w Polsce i powinna być naturalnym kandydatem na lidera, sami mieszkańcy ulokowali w środku stawki, a nie na jej czele.

 

Gdzie w Polsce #siężyje i robi zakupy najwygodniej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się tutaj.

Co nam powiedzieli ankietowani:

Swoje miejsce zamieszkania cenie za idealne rozwiązania zastosowane w transporcie miejskim, łatwo jest dostać się do dowolnego miejsca we Wrocławiu. 

W moim mieście jest przyjazna komunikacja – wszędzie mam blisko!

Mam idealną komunikację – szybki wyjazd na autostradę, jak i na główne drogi.

Mam u siebie bardzo zieloną i zadbaną okolicę. Jest park z dwoma zewnętrznymi siłowniami i blisko metro którym się wszędzie szybko dostanę.

Z dzielnicy,  w której mieszkam wszędzie mam blisko. Jest cisza i spokój. Okolica jest bardzo zadbana.

Lubię u siebie w mieście czystość i zadbane otoczenie.

W miejscu gdzie mieszkam jest dużo zieleni, pełno atrakcji i często organizowane są różnorakie zabawy. Dookoła jest czysto i przyjemnie.

Lubię to, że wszystko jest pod ręką, łatwo mogę zrobić zakupy.

Bez samochodu jestem w stanie załatwić wszystkie zakupy!

Codziennie zakupy robię w sklepie obok domu.

Zakupy mogę zrobić nawet po godzinie 21.

Blisko jest rynek ze wszystkim od skarpetek po ogórki 🙂

Mam blisko na zakupy. Targowisko czynne jest codziennie.

Bez samochodu jestem w stanie załatwić wszystkie zakupy.

Inne aktualności
Ranking małych miast
arrow
Śląskie z najlepszą komunikacją
arrow
Kto pilnuje czystości w naszej okolicy?
arrow
Kiedy siężyje bezpiecznie w Twojej okolicy?
arrow
Kto zapracował na oceny mieszkańców?
arrow
Jak mieszkańcy mówią o służbach komunalnych?
arrow
Średnie miasta czystsze niż metropolie
arrow
“Mały” zwycięzca rankingu wielkich miast
arrow
Targowiska wracają do łask
arrow
Czyste miasto to więcej, niż wywóz śmieci
arrow
Powered & design by: promoagency.pl