Śląskie z najlepszą komunikacją

Na pierwszym miejscu wśród największych miast kraju znalazły się Katowice. Z kolei Tychy są liderem zestawienia dużych miast. To jednak nie koniec – aż 5 miast z tego regionu znalazły się w pierwszej dziesiątce wszystkich miast ocenionych najlepiej pod względem łatwości dojazdów do pracy lub szkoły.

 

Gdy weźmiemy pod uwagę pierwszą dziesiątkę miejscowości zestawionych zbiorczo – największych miast w Polsce i miast od 50 tys. do 300 tys. mieszkańców – okazuje się, że znalazło się w niej aż pięć miejscowości z województwa śląskiego – pierwsze Tychy z wynikiem 6,09, trzeci Chorzów (6,00), czwarte Katowice (5,96), piąte Piekary Śląskie (5,96) i szósta Ruda Śląska (5,95).

 

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zwraca uwagę na fakt, iż dobry wynik jego miasta jest wypadkową lokalizacji Chorzowa, który leży w centrum śląskiej metropolii, jak i faktu przebiegających przez niego zarówno autostrady A4, jak i Drogowej Trasy Średnicowej. Na satysfakcjonującą lokatę złożyły się także przeprowadzone w ostatnim czasie modernizacje:

 

Ostatnie kilka lat to czas dużych remontów drogowych. Przebudowano m.in. ulice Armii Krajowej, Stefana Batorego, Dąbrowskiego, Wolności i Siemianowicką. Pamiętano nie tylko o kierowcach, ale także o pasażerach komunikacji miejskiej. Nowe centrum przesiadkowe, które rozpoczęło zmiany w okolicy chorzowskiego rynku, poprawiło standard podróży tramwajami i autobusami. To nie koniec zmian w dziedzinie infrastruktury drogowej. W 2017 roku rozpocznie się remont m.in. ulicy Hajduckiej, 3 Maja i Powstańców. Miasto będzie ubiegać się także o środki unijne na budowę sieci wypożyczalni rowerów – mówi Andrzej Kotala.

 

Najbardziej rozbudowany system komunikacji w kraju

 

Tramwaje w konurbacji górnośląskiej funkcjonują na terenie trzynastu gmin, m.in. Będzina, Bytomia, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Sosnowca i Katowic czy Siemianowic Śląskich. Jest to najdłuższa sieć w Polsce – liczy ona ponad 200 km torowisk. Z kolei Szybka Kolej Regionalna, obsługiwana przez Koleje Śląskie, ułatwia pasażerom komunikację m.in. na trasie Tychy-Katowice oraz Tychy-Sosnowiec, a dzięki wspólnemu biletowi można kontynuować podróż autobusem, trolejbusem czy tramwajem.

 

Górny Śląsk pokrywa także najgęstsza sieć dróg ekspresowych i autostrad, która spełnia rolę korytarza transportowego pomiędzy miastami konurbacji – składa się na nią Drogowa Trasa Średnicowa, autostrady A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S1 i S86.

 

W planach na kolejne lata radni sejmiku województwa śląskiego zarezerwowali ok. 467 mln złotych na rozwój transportu. Do największych przyszłych inwestycji zalicza się m.in. budowę obwodnicy Myszkowa, Woźnik oraz remont na odcinku Żarki-Myszków. Środki finansowe, które pochodzą z Funduszu Kolejowego mają pokryć koszty przebudowy taboru kolejowego. Na organizację transportu wykonywanego przez PR i Koleje Śląskie zaplanowano łącznie około 186 mln złotych.

Co nam powiedzieli ankietowani:

Swoje miejsce zamieszkania cenie za idealne rozwiązania zastosowane w transporcie miejskim, łatwo jest dostać się do dowolnego miejsca we Wrocławiu. 

W moim mieście jest przyjazna komunikacja – wszędzie mam blisko!

Mam idealną komunikację – szybki wyjazd na autostradę, jak i na główne drogi.

Mam u siebie bardzo zieloną i zadbaną okolicę. Jest park z dwoma zewnętrznymi siłowniami i blisko metro którym się wszędzie szybko dostanę.

Z dzielnicy,  w której mieszkam wszędzie mam blisko. Jest cisza i spokój. Okolica jest bardzo zadbana.

Lubię u siebie w mieście czystość i zadbane otoczenie.

W miejscu gdzie mieszkam jest dużo zieleni, pełno atrakcji i często organizowane są różnorakie zabawy. Dookoła jest czysto i przyjemnie.

Lubię to, że wszystko jest pod ręką, łatwo mogę zrobić zakupy.

Bez samochodu jestem w stanie załatwić wszystkie zakupy!

Codziennie zakupy robię w sklepie obok domu.

Zakupy mogę zrobić nawet po godzinie 21.

Blisko jest rynek ze wszystkim od skarpetek po ogórki 🙂

Mam blisko na zakupy. Targowisko czynne jest codziennie.

Bez samochodu jestem w stanie załatwić wszystkie zakupy.

Inne aktualności
Wschód Polski wzorem dla reszty kraju
arrow
Kto zapracował na oceny mieszkańców?
arrow
Czy liczba wielkich sklepów wpływa na ocenę?
arrow
RANKING MIAST: Gdzie w Polsce siężyje bezpiecznie?
arrow
Góry, morze czy równiny? – ranking małych miast
arrow
Kto pilnuje czystości w naszej okolicy?
arrow
O które metropolie służby dbają najlepiej?
arrow
Nowoczesne technologie w służbie czystości
arrow
Kto przegonił Warszawę w łatwości dojazdu? Ranking wielkich miast
arrow
Już jest! Nowy raport #siężyje Otodom – kategoria “łatwe dojazdy”
arrow
Powered & design by: promoagency.pl