RANKING MIAST: Gdzie w Polsce siężyje bezpiecznie?

Najbezpieczniej w Polsce czują się mieszkańcy Rzeszowa, Tarnobrzega i Krosna – pokazał Ranking serwisu Otodom. W badaniu opinię wyraziło ponad 140 tys. Polaków.

 

W pierwszym badaniu poziomu poczucia bezpieczeństwa, które przeprowadzono z udziałem tak wielu Polaków, zebrano opinie mieszkańców wsi, miasteczek, wielkich aglomeracji, a nawet poszczególnych dzielnic. Ankietowani odpowiadali na pytanie: „Czy mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku”, oceniając prawdziwość tego twierdzenia w skali od 1 do 7.

 

Jest lepiej, niż można było przypuszczać – średnia poczucia bezpieczeństwa dla Polski wyniosła mocne 5,39.

 

TOP 10 najlepiej ocenianych miast w rankingu siężyje bezpiecznie:

 

 

Podkarpacie liderem

 

Podium rankingu siężyje bezpiecznie serwisu Otodom, który obejmuje sto polskich miast o najwyższym poczuciu bezpieczeństwa, zostało zdominowane przez województwo podkarpackie. Zwyciężył Rzeszów z imponującą średnią oceną 5,77.

 

Najbezpieczniej w stolicy Podkarpacia czują się mieszkańcy dzielnic: Pułaskiego (6,14), Nowe Miasto (6,10) i Paderewskiego (6,09).

 

Drugie miejsce, z nieznacznie słabszym wynikiem, zajął Tarnobrzeg (5,69), a trzecie należy do Krosna (5,59).

 

W pierwszej dziesiątce zestawienia, na 6. miejscu, znalazł się również podkarpacki Mielec (5,50), co pokazuje wyjątkową w skali kraju pozycję tego województwa. Marzena Furtak-Żebracka, Dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa, tłumaczy, że taki wynik jej zwycięskiego miasta w rankingu siężyje bezpiecznie serwisu Otodom to przede wszystkim efekt konsekwentnych, wieloletnich działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

 

Gdzie siężyje najbezpieczniej w Polsce?

 

 

Stałe dofinansowywanie policji pozwoliło zwiększyć liczbę patroli i zaopatrzyć policjantów w nowe, najpotrzebniejsze sprzęty. Miasto patrolują wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej – mówi Marzena Furtak-Żebracka.

 

Bezpieczeństwo mieszkańców poprawia również rzeszowski monitoring, który jest zintegrowany z komunikacją miejską. Rozbudowana sieć kamer miejskich została wzmocniona kamerami umieszczonymi na przystankach i w autobusach. Najlepszym dowodem na to, że system działa sprawnie, jest bohaterska reakcja pani kierowcy autobusu, która uratowała życie jednemu z mieszkańców, kiedy ten podczas podróży zasłabł i potrzebował natychmiastowej pomocy. – Mieszkańcy przyzwyczajeni są, że w Rzeszowie jest pięknie i czysto, dlatego zgłaszają nam wszelkie problemy, które staramy się rozwiązywać błyskawicznie. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa drogowego, to prezydent miasta co roku spotyka się z taksówkarzami, którzy podpowiadają, co i gdzie należy poprawić – mówi dyrektor Furtak-Żebracka.

 

Rzeszów – ocena poziomu bezpieczeństwa z podziałem na osiedla i dzielnice

 

 

Mocna pozycja stolicy

 

Czwarte miejsce w rankingu siężyje bezpiecznie serwisu Otodom należy do Ełku (5,56), ale tuż za nim znalazła się Warszawa. Choć mieszkańcy Wilanowa, Ursynowa i Żoliborza ocenili poziom bezpieczeństwa w swoich dzielnicach bardzo wysoko – kolejno na 6,12, 5,96 oraz 5,83 pkt, to średni wynik dla stolicy wyniósł 5,52 pkt. Siódma lokata przypadła Białemustokowi (5,50). Tutaj najwyższy poziom poczucia bezpieczeństwa zanotowano w dzielnicach: Dojlidy (6,50), Jaroszówka (6,00) i Młodych (5,96).

 

Na 8. i 9. miejscu, znalazła się silna reprezentacja województwa zachodniopomorskiego: Kołobrzeg i Koszalin, osiągając taki sam wynik – 5,50 pkt. Najbezpieczniejszymi dzielnicami według koszalinian są: Lechitów, Morskie i Jedliny – wszystkie ocenione przez mieszkańców na szóstkę (6,00). Pierwszą dziesiątkę zamykają Tarnowskie Góry (5,49), które są zieloną wyspą na mapie Śląska.

 

10 najniżej ocenianych miast w rankingu siężyje bezpiecznie

 

 

Co nam powiedzieli ankietowani:

Swoje miejsce zamieszkania cenie za idealne rozwiązania zastosowane w transporcie miejskim, łatwo jest dostać się do dowolnego miejsca we Wrocławiu. 

W moim mieście jest przyjazna komunikacja – wszędzie mam blisko!

Mam idealną komunikację – szybki wyjazd na autostradę, jak i na główne drogi.

Mam u siebie bardzo zieloną i zadbaną okolicę. Jest park z dwoma zewnętrznymi siłowniami i blisko metro którym się wszędzie szybko dostanę.

Z dzielnicy,  w której mieszkam wszędzie mam blisko. Jest cisza i spokój. Okolica jest bardzo zadbana.

Lubię u siebie w mieście czystość i zadbane otoczenie.

W miejscu gdzie mieszkam jest dużo zieleni, pełno atrakcji i często organizowane są różnorakie zabawy. Dookoła jest czysto i przyjemnie.

Lubię to, że wszystko jest pod ręką, łatwo mogę zrobić zakupy.

Bez samochodu jestem w stanie załatwić wszystkie zakupy!

Codziennie zakupy robię w sklepie obok domu.

Zakupy mogę zrobić nawet po godzinie 21.

Blisko jest rynek ze wszystkim od skarpetek po ogórki 🙂

Mam blisko na zakupy. Targowisko czynne jest codziennie.

Bez samochodu jestem w stanie załatwić wszystkie zakupy.

Inne aktualności
Które dzielnice są najbardziej zadbane?
arrow
Wschód Polski wzorem dla reszty kraju
arrow
Polacy idealizują swoje miasta i dzielnice!
arrow
Ranking dużych i średnich miast – Rzeszów znów najlepszy
arrow
Z nich warto brać przykład – najciekawsze rozwiązania polskich miast
arrow
Jak mieszkańcy mówią o służbach komunalnych?
arrow
Przegląd najczystszych dzielnic
arrow
Ranking dużych miast
arrow
Ranking małych miast i wsi
arrow
Małe miasta z rekordowym wynikiem w kategorii “zadbana okolica”
arrow
Powered & design by: promoagency.pl